Karadenizlilerin Yaylada 10’uncu Yıl Coşkusu

karadenizlilerin yaylada 10uncu yıl coşkusu

10. Karadenizliler Bahar Şenliği Gerçekleştirildi

Her yıl Çan ve Biga ilçelerinin sınırında bulunan Hafız’ın Düzü mesire alanında geleneksel olarak düzenlenen Karadenizliler Bahar Şenliğinin 10 uncusu bugün gerçekleştirildi. Çanakkale Karadenizliler Derneği tarafından düzenlenen şenliklere bu yıl yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Şenlikte Çanakkale İli ve ilçelerinde yaşamakta olan Karadenizliler ile bölge halkı gün boyu keyif ve eğlence dolu saatler geçirdiler.

İstanbul, İzmir, Bursa ve çevre illerden çok sayıda Karadeniz Dernekleri temsilcilerinin de ilgi gösterdiği Geleneksel Karadenizliler Bahar Şenliklerine katılmak isteyen Karadenizliler sabahın erken saatlerinden itibaren şenlik alanına akın etti. Karadeniz müzikleri eşliğinde şenlik alanını dolduran Karadenizliler bir yandan kahvaltılarını yaparken bir yandan da yayla havası almanın keyfini çıkardı.

Geleneksel Karadenizliler Bahar Şenliklerinin resmi programı saat 13.00’te başladı. Karadeniz bölge televizyonları ekranlarından tanınan ve sevilen sunucu Necati Selvitop’un yönettiği şenlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ilk olarak Grup Maro sahne aldı. Genç üniversite öğrencilerinden oluşan grup birbirinden güzel eserler seslendirirken Çanakkale Karadenizliler Derneği Folklor Ekibi tarafından sahnelenen Akçaabat oyunları büyük alkış aldı. Şenlik programının açış konuşmasını organizasyonun sahibi Çanakkale Karadenizliler Derneği Başkanı Turgay Kılıç yaptı. Kılıç konuşmasında Karadeniz insanını; vatanını seven, Bayrak ve Millet olma onurunu özümseyen, çalışkan, üretken, yaşadığı çevreye saygılı ve katma değer sağlayan, yardımsever ve paylaşımcı nitelikleri ile ülkenin çimentosu şeklinde tanımlayarak “işte bu özellikleri ile Çanakkale’de yaşayan Karadenizlilerin kendi kültürlerini bölge kültürü ile köprüleştirdiğini söyledi.

Şenliklere katılan eski Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı da konuşmasında; Karadenizlilerin ülkenin dört bir yanında yerleştikleri bölge halkıyla kardeşçe ve dostça yaşadıklarına dikkat çekerek Çanakkale’de düzenlenmekte olan bu şenliklerde bir anlamda bu dostluk ve kardeşliğin pekiştirildiğini ifade etti. Daha sonra mikrofona gelen Biga Kaymakamı Fatih Genel de Karadenizlilerin yayla iklimindeki Hafızın Düzü mevkiisini keşfettikten sonra bu alanda dayanışma ruhu ile 10 yıldan bu yana hiçbir ayrım gözetmeksizin bölge halkı ile bir arada olma kültürünü geliştirdiğini belirterek, Biga Kaymakamlığı girişimleri ile gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Okçuluk, Binicilik ve Cirit Atma organizasyonlarının da bu alanda yapılmakta olduğunu hatırlatarak dernek yöneticilerine teşekkür etti.

Vali Yardımcıları Alper Faruk Güngör ve Bekir Sıtkı Dağ’ın konuşmalarının ardından söz verilen CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan yaptığı konuşmasında alandaki vatandaşlara “Sevgili Hemşerilerim” diye hitap etti ve “Ben burada hiçbir ayrım yapılmaksızın; dostluğa, kardeşliğe, yardımlaşmaya, dayanışmaya ve paylaşmaya önem veren insanların hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek fotoğrafını görüyorum” dedi.Ak Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir de konuşmasında Karadenizliler Bahar Şenliklerinin bölgedeki en büyük halk etkinliği olduğunu belirtti ve “Karadeniz yaylalarının iklimini andıran bu güzel coğrafyada toplanan binlerce Karadenizli ve Çanakkale’nin dört bir yanından bölge insanının birlikte son derece anlamlı bir buluşmayı gerçekleştirdiklerini büyük bir memnuniyetle izliyoruz. Örnek bir dayanışma ve kültür buluşmasını gerçekleştiren ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum” dedi.

10 gün önce Çanakkale’ye atanarak göreve başlayan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar da konuşmasında ilk kez bir halk etkinliğine katıldığını belirtti. Karadenizlilerin ülkenin her yerinde üretken, verimli çalışmalarının yanı sıra yaşadıkları çevre ile iyi ilişkiler kurduklarını hatırlatan Vali Çınar, “burada bulunmaktan ve bu görüntüyü bu güzelliği yaşıyor olmaktan dolayı mutluyum” dedi. Konuşmaların ardından çalınan 10 ncu yıl marşı eşliğinde şenliğin anısına fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Geleneksel Karadenizliler Şenliği daha sonra Karadeniz’in sevilen sanatçısı Taner Eyüboğlu sahne aldı. Birbirinden güzel eserleri seslendiren Eyüboğlu, horon müziklerine geçti ve sahneden inerek kalabalık halkın arasına girdi ve dakikalarca horon oynayan yüzlerce Karadenizliler ile birlikte coşkuyu daha da arttırdı. Karadeniz’in usta kemençecisi Mehmet Tak, bölgenin bülbül sesli ozanı Hüseyin Aydın ile birlikte popüler yayla ezgilerini ardı ardına seslendirirken, değişik Karadeniz illerinde özgü oyunlar için alanı dolduran yediden yetmişe, yüzlerce katılımcı saatlerce horon oynadı.

Şenliklere katılan binlerce konuğa yemek ikramının yapıldığı şenliklere Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, eski Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Çanakkale Milletvekilleri Serdar Soydan, İsmail Kaşdemir ve Ali Sarıbaş, Vali Yardımcıları Alper Faruk Güngör ve Bekir Sıtkı Dağ, Burdur Vali Yardımcısı eski Eceabat Kaymakamı Bülent Uygun, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Çan Kaymakamı Yakup Tat, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Ak Parti İl Başkanı Muzaffer Kutlu, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, MHP İl Başkanı Efkan Erkan, çok sayıda il merkezi ve ilçelerden bürokrat, çevre illerden gelen sivil toplum kuruluş temsilcileri ve iş adamları katıldı. Şenlik alanında yöresel ürün standları ile birlikte yerini alan Trabzonspor Tır’ı da büyük ilgi gördü.

Bir Cevap Yazın